گریس سیلیکونی

دسته‌بندی: مقالات گریس

گریس سیلیکونی چیست؟
گریس سیلیکون که گاهی گریس دی الکتریک نیز نامیده می شود، یک گریس ضد آب است که از ترکیب روغن سیلیکون با یک غلیظ کننده ساخته می شود. معمولاً روغن سیلیکون پلی دی متیل سیلوکسان (PDMS) و غلیظ کننده آن سیلیس دود آمورف است. با استفاده از این فرمول، گریس سیلیکون یک خمیر چسبناک سفید نیمه شفاف است که خواص دقیق آن به نوع و نسبت اجزای آن بستگی دارد. گریس های سیلیکونی تخصصی تر از سیلیکون های فلوئوردار یا برای کاربردهای در دمای پایین، PDMS حاوی برخی جایگزین های فنیل به جای گروه های متیل ساخته می شوند. افزودنی های دیگری مانند استئارات‌ها و پلی‌تترا فلوراتیلن پودری (PTFE) ممکن است مورد استفاده قرار گیرند. گریس های فرموله شده از روغن های سیلیکونی با غلیظ کننده سیلیکا گاهی اوقات به عنوان خمیر سیلیکون شناخته می شوند تا آنها را از گریس سیلیکونی ساخته شده با روغن سیلیکون و غلیظ کننده صابون متمایز کنند.

خواص گریس سیلیکون
بیشتر گریس ها یا روان کننده ها از روغن های نفتی یا برای کاربرد خاص از روغن های سنتزی تهیه می شوند. هر کدام مزایا و معایب متفاوتی دارند و معمولاً به یک زمینه کاربردی خاص اختصاص داده می شوند.

با مجموعه وسیعی از محصولات موجود، مهندسان و مدیران تامین منابع در انتخاب نوع مناسب گریس صنعتی مبتنی بر روغن و افزودنی های مورد نیاز با چالش های عمده ای روبرو هستند. این جایی است که گریس سیلیکون انتخاب آنها را ساده می کند زیرا می توانند طیف گسترده ای از دماها، از 60- درجه سانتیگراد تا 300 درجه سانتیگراد را در شرایط مختلف فشار و بار تحمل کنند. گریس سیلیکون همچنین خواص مقاومت در برابر شستشوی آب، اتصالات الکتریکی ایمن را ارائه می دهد و فاقد مواد شیمیایی مضر یا قابل اشتعال است و امکان استفاده گسترده و ایمن از آنها را فراهم می کند.