دسته: مقالات گریس

دسته‌بندی: مقالات گریس

گریس های کلسیم سولفانات:

آیا این جمله گریس، گریس است و هیچ فرقی نمی کند جمله ی درستی است؟ متأسفانه پاسخ به این سادگی نیست، زیرا گریس ها انواع مختلفی دارند. اگر گریس مناسب در تجهیزات استفاده نشود ممکن است هزینه زیادی برای تعویض قطعات بپردازید. از سوی دیگر، گریس مناسب می تواند به تجهیزات اجازه دهد تا سال ها بدون مشکل تعمیر و نگهداری کار کنند. نکته کلیدی این است که یاد بگیرید کدام گریس برای نیازهای شما مناسب است.

سولفونات کلسیم یک غلیظ کننده است و این ماده اولیه تقریباً 50 سال است که در زمینه گریس استفاده می شود و ماده اولیه جدیدی نیست. گریس های دارای افزودنی مواد اولیه کلسیم سولفانات هستند دارای  خواص ذاتی تحمل فشار شدید یا همان  EP است که از بقیه گریس ها متمایز است. این ویژگی‌ها، همراه با این واقعیت که می‌توان آن را برای استفاده در کاربردهای H-1 (گرید غذایی) فرموله کرد، که آن را به جایگزینی جذاب برای سایر گریس‌ها تبدیل می‌کند. اما قبل از توضیحات کامل گریس های کلسیم سولفانات لازم توضیح بسیار مختصری در مورد انواع گریس های عمومی به شما دهیم.

تعداد زیادی غلیظ کننده گریس موجود است که هر کدام نقاط قوت و ضعف خاص خود را دارند. به طور خلاصه، گریس های معمولی مبتنی بر لیتیوم (متداول ترین) از یک اسید چرب، معمولاً 12-هیدروکسی استئاریک اسید، و یک پایه لیتیوم برای تولید یک صابون ساده که به عنوان غلیظ کننده گریس عمل می کند، ساخته می شوند. سپس اجزایی اضافه می‌شوند تا EP و سایر ویژگی‌های مطلوب را به آن بدهند که به تجهیزات اجازه می‌دهد در اوج عملکرد کار کنند.

برای ساخت گریس بر پایه لیتیوم کمپلکس ، بخشی از اسید چرب با اسید دیگر (معمولا دی اسید) جایگزین می شود که صابون کمپلکس را می سازد. این نوع ساختار صابون مخلوط، دارای خواص ویژه ای است که گریس را قادر می سازد تا بدون از دست دادن ساختار یا جدا شدن روغن از غلیظ کننده تا دمای بالاتری گرم شود و تحمل دمایی بالاتری را داشته باشند. این حداکثر دما به عنوان نقطه ریزش نامیده می شود. نقطه ریزش بسیار مهم است زیرا نقطه ای است که در آن گریس به مایع برمی گردد (روغن از غلیظ کننده جدا می شود). گریس های مبتنی بر سولفونات کلسیم دارای نقطه ریزش بالاتری هستند که آنها را برای برخی از کاربردهای در دمای بالا جذاب می کند.

گریس سولفونات کلسیم با تبدیل یک ماده شوینده مایع حاوی کربنات کلسیم آمورف به گریس حاوی ذرات کلسیت ساخته می شود. به دلیل خاصیت روان کنندگی ذرات کلسیت، ممکن است به افزودنی های عملکردی حاوی گوگرد، فسفر یا روی نیاز نباشد. به همین دلیل است که برخی از گریس های مبتنی بر سولفونات کلسیم برای صنایع غذایی جذاب هستند.

دغدغه های تولید گریس کلسیم سولفانات

اگرچه گریس های سولفونات کلسیم دارای خواص مطلوبی هستند، یک عامل بازدارنده هزینه آن است. ذرات کلسیت هدف تجاری برای کارکرد محصول هستند، اما رسیدن به آن نقطه می تواند گران باشد. علاوه بر این، عرضه سولفونات کلسیم محدود است، در حالی که هزینه ها در حال افزایش است.

کارخانه ها با ظرفیت کامل کار می کنند و کلسیم سولفانات تنها برای تولید گریس استفاده نمی شود. کلسیم سولفانات در روغن موتور، فلزکاری، مایع گیربکس اتوماتیک، افزودنی های روغن دنده صنعتی و خودرو و همچنین کاربردهای دیگر استفاده می شود.کاربردهای استفاده در موتورهای دیزلی سنگین به سطح تصفیه تقریبی پنج درصد نیاز دارند در حالی که در کاربردهای گریس، سطح روغن بین 20 تا 50 درصد افزایش می یابد این یک تفاوت بزرگ و یک دلیل اصلی برای هزینه بالا است.

یکی دیگر از نقاط ضعف عملکرد آنها با توجه به قابلیت پمپاژ و پاشش آب است. پمپ‌پذیری نگرانی‌ای است که می‌توان آن را با انتخاب صحیح روغن پایه کاهش داد. در تست اسپری آف ASTM D4049، یک لایه نازک از گریس روی پانل قرار می گیرد و با آب پاشیده می شود. پس از اتمام تست، درصد چربی از دست رفته محاسبه می شود. بسیاری از گریس های سولفونات کلسیم معمولاً پاشش قابل توجهی را نشان می دهند.

چه زمانی از گریس های کلسیم سولفانات استفاده می شود؟

وقتی سود بیشتر از هزینه باشد. اگر یک برنامه دارای الزامات خاصی است که فقط این نوع گریس می تواند برآورده کند، پس ارزش قیمتش را دارد. گریس کلسیم سولفانات در تست مقاومت فشار نسبت به افزودنی EP  برتری دارد و فشار بیشتری را تحمل می کند. همچنین در تست های مه نمکی عملکرد عالی داشته که این عملکرد باعث می شود در محیط های دریایی ، پل های معلق، خودرو یا سایر کاربردهایی که در معرض شرایط نمک قرار دارند بیشتر مورد استفاده قرار گیرند.

کاربردهای کلی گریس سولفونات کلسیم شامل صنایع خودروسازی، کشاورزی، ساخت و ساز، مواد غذایی، صنعت، معدن، تولید کاغذ و کارخانه های فولاد می باشد. کاربردهای خاص خودرو شامل شاسی، اتصالات توپ، اتصالات عمومی و یاتاقان چرخ است. کاربردهای صنعتی شامل ریخته گری مداوم، نوار نقاله، آسیاب گلوله ای، سنگ شکن، کاربردهای خارج از ساحل و زیر آب است.

گریس سولفونات کلسیم نیز در شیرهای بخار موتوری برای کنترل بخار فشار بالا استفاده می شود. این دریچه‌های بخار معمولاً در نیروگاه‌های هسته‌ای و ایستگاه‌های تولید حرارت یافت می‌شوند. گریس های سولفونات کلسیم عموماً برای عملکرد ضد زنگ مفید هستند و پایداری اکسیداسیون خوب یا عالی در این شرایط دارند. ضد زنگها، سورفکتانت هایی هستند که اسیدهای روی سطح فلز را خنثی می کنند. آنها همچنین می توانند یک سطح روغنی یا مانعی برای جلوگیری از زنگ زدگی روی سطح ایجاد کنند. اگرچه غلیظ کننده می تواند بر اکسیداسیون تأثیر بگذارد، اما اغلب بر اساس کیفیت روغن پایه است.

در پایان به طور خلاصه، اگر سیستم خود نیاز به تأییدH-1  و مقاومت در برابر حرارت یا تحمل آب و رطوبت داشته باشد، ممکن است یک گریس سولفونات کلسیم ساخته شده مناسب که نیازهای شما را برآورده کند، ارزش قیمت را داشته باشد.

از جمله گریس های معروف کمپلکس کلسیم سولفانات می توان:
SKF LGH HB2
TOTAL CERAN XN
CONDAT MILENIUM 505
Shell Gadus S3 U150AXD 1

را نام برد

0

دسته‌بندی: مقالات گریس

گریس سیلیکونی چیست؟
گریس سیلیکون که گاهی گریس دی الکتریک نیز نامیده می شود، یک گریس ضد آب است که از ترکیب روغن سیلیکون با یک غلیظ کننده ساخته می شود. معمولاً روغن سیلیکون پلی دی متیل سیلوکسان (PDMS) و غلیظ کننده آن سیلیس دود آمورف است. با استفاده از این فرمول، گریس سیلیکون یک خمیر چسبناک سفید نیمه شفاف است که خواص دقیق آن به نوع و نسبت اجزای آن بستگی دارد. گریس های سیلیکونی تخصصی تر از سیلیکون های فلوئوردار یا برای کاربردهای در دمای پایین، PDMS حاوی برخی جایگزین های فنیل به جای گروه های متیل ساخته می شوند. افزودنی های دیگری مانند استئارات‌ها و پلی‌تترا فلوراتیلن پودری (PTFE) ممکن است مورد استفاده قرار گیرند. گریس های فرموله شده از روغن های سیلیکونی با غلیظ کننده سیلیکا گاهی اوقات به عنوان خمیر سیلیکون شناخته می شوند تا آنها را از گریس سیلیکونی ساخته شده با روغن سیلیکون و غلیظ کننده صابون متمایز کنند.

خواص گریس سیلیکون
بیشتر گریس ها یا روان کننده ها از روغن های نفتی یا برای کاربرد خاص از روغن های سنتزی تهیه می شوند. هر کدام مزایا و معایب متفاوتی دارند و معمولاً به یک زمینه کاربردی خاص اختصاص داده می شوند.

با مجموعه وسیعی از محصولات موجود، مهندسان و مدیران تامین منابع در انتخاب نوع مناسب گریس صنعتی مبتنی بر روغن و افزودنی های مورد نیاز با چالش های عمده ای روبرو هستند. این جایی است که گریس سیلیکون انتخاب آنها را ساده می کند زیرا می توانند طیف گسترده ای از دماها، از 60- درجه سانتیگراد تا 300 درجه سانتیگراد را در شرایط مختلف فشار و بار تحمل کنند. گریس سیلیکون همچنین خواص مقاومت در برابر شستشوی آب، اتصالات الکتریکی ایمن را ارائه می دهد و فاقد مواد شیمیایی مضر یا قابل اشتعال است و امکان استفاده گسترده و ایمن از آنها را فراهم می کند.

0

دسته‌بندی: مقالات گریس

محصولات  آنتی سیز در پیچ و مهره ها، اتصال دهنده ها، فلنج ها و انواع رابط ها جهت جلوگیری از گیرپاج، ایجاد جرقه و خوردگی استفاده می شوند. از محصولات آنتی سیز جهت روانکاری و سهولت در باز شدن نیز استفاده می شود. محصولات آنتی سیز می تواند، خمیر یا گریس باشد و همچنین می تواند طیف وسیعی از مواد مانند: مس، آلومینیوم، نیکل و… مناسب با سیستمهای خاص خود به عنوان مواد پایه در خود جای دهد. بنابراین انتخاب آنتی سیز درست برای استفاده در محیط خاص از اهمیت بالایی برخوردار است.

چرا از آنتی سیز استفاده می کنیم؟

انتخاب یک آنتی سیز صحیح و اعمال آن روی سطوح می تواند

 • مانع بیرون آمدن و یا چفت شدن بیمورد در هنگام مونتاژ شود
 • ایجاد دقت بیشتر و تحمل نگهداری بار بیشتر در اتصال دهنده ها
 • جداسازی راحت تر و روانسازی بیشتر که باعث کاهش سایدگی و تسهیل در باز کردن پیچ و مهره میشود.
 • باعث جلوگیری از وزود آب یا مواد شیمیایی به داخل سیسیتم شده و این امر باعث کاهش خوردگی بین سطوح می شود.
 • جلوگیری از صدمته و آسیب اجزا د هنگام باز شدن

بعضی از محصولات آنتی سیز نیز برای سیستمهای دینامیک یا متحرک تولید میشوند که از جمله ویژگی های آنها:

 • کاهش تداخل اجزای بین سطوح می شود.
 • کاهش سایش اجزای سازنده در سیسیتم های لرزشی
 • اصطکاک و جفت شدن سطوح را با کاهش می دهد مانند سیم پیچ ها و کوپلینگ ها.

آنتی سیزها را باید در چه محیطی و کجا بکار برد؟ این یکی از مهمترین سوالاتی است که شاید ذهن اکثر مصرف کنندگان را درگیر کند. اساسا در هر مجموعه ای که در حال اتصال باشد باید یک لایه نازکی از آنتی سیز بین سطوح اعمال شود. مطمئن باشید که بهترین محافظت را در بین سطوح خواهد داشت.

 • پیچ و مهره ها
 • بخش های صاف و یا دندانه دار پیچ و مهرهایی که داخل قطعات به هم اتصال داده شده است.
 • سطح زیرین سر یا کله ی پیچ
 • سطوح مهره ها
 • در صورت استفاده از واشر تمام سطوح واشر باید آنتی سیز اعمال شود

اعمال یک لایه نازک از آنتی سیز روی سطوح کافی ست زیرا در هنگام سفت شدن بیش از حد از بین سطوح خارج می شود

ویژگی های یک گریس آنتی سیز چیست؟

 • تحمل دمایی بالا تا 1400 درجه سانتی گراد
 • مقاومت بالا در برابر جوش، خوردگی و گیرپاج
 • مقاومت بالا در برابر اسید، آمونیاک، استیلن و سایر مواد شیمیایی خوردنده
 • دمای عملیاتی بالا
 • استفاده آسان
 • استفاده برای طیف وسیعی از فلزات

انواع گریس آنتی سیز:

گریس آنتی سیز پایه سرامیکی- گریس آنتی سیز پایه گرافیتی- گریس آنتی سیز پایه مس- گریس آنتی سیز پایه آلومینیوم- گریس آنتی سیز پایه نیکل

 • گریس آنتی سیز سرامیکی:

محافظ خوردگی سرامیکی دارای مواد ریز سرامیکی بوده که تحمل دمایی 180- تا 1200+ درجه سانتی گراد را دارد. همچنین این نوع از آنتی سیزها قادر به تحمل فشار 230 نیوتن بر متر را داراست. روغن پایه سنتزی

weicon ASA 400, zettex Mp800

 • گریس آنتی سیز گرافیتی:

محافظ خوردگی یا گرافیتی داراری مواد ریز گرافیتی بوده که تحمل دما را بالا میبرد بطوری که رنج تحمل دمایی این نوع از آنتی سیزها از 40- تا 1400+ درجه سانتی گراد می باشد. روغن پایه معدنی

Molykote P37, Weicon ASW 400,

 • گریس آنتی سیز پایه مس:

یک محافظ کامل از خوردگی و جلوگیری از گیرپاج بوده و این مدل آنتی سیز به دلیل داشتن ذرات مس در خود رسانای کامل الکتریسیته نیز می باشند. تحمل دمایی این محصول بسته به برند آن متفاوت است اما بطور کلی از 30- تا 1100+ درجه سانتی گراد تحمل دمایی را داراست.

Coppaslip, Molykote HSCplus, Molykote P-37, OKS 240, LOCTITE LB 8008 C5-A

 

 • گریس آنتی سیز پایه آلومینیوم:

یک محافظ کامل از خوردگی و جلوگیری از گیرپاج بوده و این مدل آنتی سیز به دلیل داشتن ذرات آلومینیوم در خود رسانای کامل الکتریسیته نیز می باشند. تحمل دمایی این محصول بسته به برند آن متفاوت است اما بطور کلی از 30- تا 1100+ درجه سانتی گراد تحمل دمایی را داراست.

Alumslip, OKS 235,

0