انواع گیربکس های صنعتی

دسته‌بندی: مقالات روغن صنعتی

گیربکس صنعتی یک سیستم بسته و محصور است که انرژی مکانیکی را به یک واحد متحرک یا انتقال دهنده منتقل می کند. این سیستم سرعت و گشتاور چرخش را کند می کند. گیربکس های صنعتی با گیربکس های استاندارد متفاوت هستند ، زیرا مورد اول برای بیشتر به یک عمر طولانی و پایدار و ضریب ایمنی نیاز دارد. برای کنترل سرعت و گشتاور و تبدیل عملی آن ، یک جعبه دنده صنعتی نیروی مکانیکی را به یک ابزار رانندگی یا ابزار متحرک منتقل می کند. برخلاف گیربکس های جرمی ، جعبه دنده های صنعتی می توانند در یک دوره طولانی چندین کار را با سرعت بسیار بالا انجام دهند.

در این مقاله کوتاه به انواع گیربکس های صنعتی می پردازیم:

  • گیربکس Worm

یک گیربکس صنعتی ، به ویژه به صورت جعبه دنده Worm ، بیشتر برای کارهای سنگین استفاده می شود. در این نوع گیربکس یک میله استوانه ای (کرم) که از قسمت میانه دندادنه دار شده است با یک چرخ دنده در قسمت پایین میله به هم متصل که دندانهای آنها درون یکدیگر آمیخته است . گیربکس  Worm امکان تعیین سرعت چرخش و انتقال گشتاور بالاتر را برای مصرف کننده فراهم می کند. چرخ دنده های کرمی یا میله ای برای 90 درجه انتقال نیرو بسیار مناسب بوده و برای آسانسور و تسمه های نقاله استفاده می شود.

v drive schnittbild

  • گیربکس اریب (Bevel)

در این تو گیربکس چرخ دنده های اریب دارای دندانه های خمیده در انتهای سطوح مخروطی شکل هستند که روی یکدیگر قرار میگیرند. از گیربکس Bevel می توان برای چرخش شافتهای غیر موازی استفاده کرد و طیف وسیعی از کاربردها از جمله تجهیزات نورد و استخراج را دارد.

bevel

 

  • گیربکس مارپیچی یا حلزونی ( Helical)

گیربکس های مارپیچی چرخ دنده های دایره ای شکل هستند با دندانه ها مورب.  چرخ دنده های مارپیچی لرزش و صدای کمتری دارند و قادر به انتقال نیروی بیشتری هستند. این نوع چرخدنده های قادر هستند در زاویه عمودی یا موازی از یکدیگر قرار گیرند. حرکت چرخدنده ها به صورتی است که مخالف یکدیگر حرکت میکنند.

Helical

  • گیربکس سیاره ای (Pelanetary)

یکی از جدیدترین نوع گیریکس ها می باشد که یک چرخ دنده در وسط (مانند خورشید) قرار گرفته و مابقی چرخ دنده ها در اطراف آن (مانند سیاره) به آن متصل هستند. هردوی این چرخدنده ها به صورت یکه چرخ دنده بزرگ احاطه می شوند. این توع از چرخدنده ا در صنایع رباتیک و پرینتر های 3 بعدی استفاده می شود. استقامت و دقت بالا دو ویژگی محبوب Gearboxes Planetary است.

Planetary

از جمله روغنهای موجود در پترو صنعت برای انواع گیربکس های صنعتی می توان به زیر اشاره کرد

SHELL OMALA “G” RANGE FOR ENCLOSED INDUSTRIAL SPUR AND BEVEL GEARS
SHELL OMALA SPECIALITY RANGE FOR SPECIAL ENCLOSED INDUSTRIAL SPUR AND BEVEL GEARS APPLICATIONS
SHELL OMALA “W” RANGE FOR INDUSTRIAL WORM DRIVES

  • بهران بردبار