دسته: مقالات روغن خودرویی

دسته‌بندی: مقالات روغن خودرویی

BlogRadiatorIssuesr

رادیاتور یکی از آن قسمت‌های ماشین شماست که تا زمانی که مشکلی پیش نیاید زیاد به آن فکر نمی‌کنید. رادیاتور، ترموستات و پمپ آب سیستم خنک کننده ماشین شما را تشکیل می دهند و اگر مشکلی در آن وجود داشته باشد، دمای بسیار بالای موتورِ در حال کار شما باعث گرم شدن بیش از حد ماشین و احتمال خرابی آن می شود. موتور شما داغ کار می کند – حدود 100 درجه سانتی گراد – و بدون اینکه چیزی آن را خنک کند، این گرما می تواند سایر اجزای زیر کاپوت را خراب کند.

رادیاتور با مایع خنک کننده ای که در اطراف بلوک موتور جریان دارد وظیه دارد تا گرمای موتور را دفع کند و از گرم شدن بیش از حد جلوگیری می کند. وقتی می بینید از رادیاتور دود می آید، نشان دهنده این است که رادیاتور قادر به انجام این کار نبوده و در نتیجه ماشین بیش از حد گرم می شود.

به همین دلیل، مهم است که بدانید برخی از رایج‌ترین مشکلات رادیاتور چیست، چگونه از آنها اجتناب کنید و چگونه آنها را برطرف کنید تا ماشین خود را تا حد امکان سالم نگه دارید.

دسته‌بندی: مقالات روغن خودرویی

انواع ضد یخ:

چگونه ضد یخ مناسب برای ماشین خود انتخاب کنیم؟

بخش زیادی از کسب و کار ما در صنعت وانسازهای خودرویی مربوط به خنک کننده ها یا همان ضد یخ موتور خودرو هاست که البته باید توجه داشت که نام کامل این محصولات ضدیخ/ضدجوش هستند چون علاوه بر تحمل دمای پایین در نقطه ی بالاتری نسبت به آب بجوش می آیند.

بیایید با اصول اولیه شروع کنیم، که بسیاری از افراد در مورد سیستم های خنک کننده آن را نادیده می گیرند. تعمیر و نگهداری یک بخش ضروری از داشتن یک ماشین است. مراقبت از وسیله نقلیه می تواند در هزینه شما صرفه جویی کند و به کارکرد طولانتر آن کمک کند

هنگامی که مایع خنک کننده موتور را تعویض می کنید، یک شستشوی مایع خنک کننده انجام می دهید. خودروهای مختلف ممکن است به مایع خنک‌کننده متفاوتی نیاز داشته باشند، اما هر خودرو تقریباً هر پنج سال یا هر 45000  کیلومتر به یک مایع خنک‌کننده جدید یا تعویض ضد یخ  نیاز دارد. انتخاب ضد یخ  مناسب به عوامل مختلفی از جمله سن و نوع خودرو بستگی دارد. در اینجا نحوه انتخاب بهترین ضد یخ برای شما توضیح داده خواهد شد.

ضد یخ چیست؟

مایع خنک کننده موتور از داغ شدن بیش از حد موتور جلوگیری می کند و به شما کمک می کند تا از هزینه تعمیرات پرهزینه ماشین که در نبود ضدیخ برای شما بوجود می آید جلوگیری کنید. ضد یخ به محافظت از موتور شما در برابر دماهای شدید، چه گرم و چه سرد کمک می کند. موتور خودروی شما در حین استفاده داغ می شود، آنقدر داغ است که به قطعات ضروری آسیب برساند. مایع خنک کننده گرمای موتور خودرو را جذب می کند و به رادیاتور باز می گردد. در طول زمستان، سرمای شدید می تواند باعث یخ زدن و حتی ترک خوردن موتور شما شود. خنک کننده هم از گرم شدن بیش از حد و هم از یخ زدگی جلوگیری می کند. درست مانند نام خود عمل می کند، خنک کننده موتور، معروف به ضد یخ، در دمای زیر صفر یخ نمی زند. خنک کننده موتور که معمولاً به عنوان ضد یخ شناخته می شود حاوی موادی است که به جلوگیری از خوردگی قطعات موتور خودرو شما کمک می کند. خنک کننده موتور انواع مختلفی دارد، اما مواد اولیه آن شامل اتیلن یا پروپیلن گلیکول و آب است.

رادیاتور خودروی شما دارای مخزنی است که مایع خنک کننده موتور را ذخیره می کند. از آن مخزن، مایع ضد یخ به داخل بلوک موتور جریان می‌یابد و از آن عبور می‌کند و از خودروی شما در برابر گرما یا سرمای شدید محافظت می‌کند. سیستم خنک کننده به عنوان یک حلقه ساده کار می کند. هنگامی که ماشین در حال کار است یک پمپ، مایع ضدیخ موتور را به بلوک موتور شما می فرستد. از آنجا، مایع ضد یخ به سمت رادیاتور خودرو که مبدل حرارتی نیز نامیده می‌شود، می‌رود و سپس به پمپ باز می‌گردد. وقتی برای اولین بار ماشین خود را روشن می کنید، اجازه می دهید موتور گرم شود، مایع خنک کننده رادیاتور را دور می زند. با گرم شدن خودرو، دریچه سیستم خنک کننده اجازه می دهد تا مایع ضد یخ از رادیاتور عبور کند.

یک ضد یخ خوب چیست؟

یک خنک کننده موثر موتور، موتور خودروی شما را از یخ زدن و گرم شدن بیش از حد محافظت می کند. همچنین می تواند موتور شما را از عناصر خورنده محافظت کند و عملکرد آن را بهبود بخشد. چه موادی در مایع خنک کننده موتور با عملکرد بالا وجود دارد؟

آب: بیشتر خنک کننده های موتور با 50 درصد آب ساخته می شوند. ضد یخ مستقیم حاوی آب نیست. افزودن آب به ضد یخ، طبق دستورالعمل سازنده، یک مایع خنک کننده ایجاد می کند. برخی از صاحبان خودرو این روش DIY را انتخاب می کنند، در حالی که برخی دیگر خنک کننده از پیش مخلوط شده خریداری می کنند.

اتیلن گلیکول: ماده اصلی فعال بیشتر خنک کننده موتور اتیلن گلیکول است. این ماده برای اولین بار به عنوان یک ماده خنک کننده پس از جنگ جهانی اول استفاده شد. این ماده شیمیایی مسئول اطمینان از این است که مایعی که در موتور اتومبیل شما در گردش است در سرمای شدید یخ نمی زند و در گرمای شدید تبخیر نمی شود.

پروپیلن گلیکول: برخی از خنک کننده های موتور به جای اتیلن گلیکول از پروپیلن گلیکول استفاده می کنند. پروپیلن گلیکول ویسکوز بیشتری دارد، به این معنی که اتیلن گلیکول انتقال حرارت کارآمدتری دارد. پروپیلن گلیکول اگر بلعیده شود، خاصیت سمی بودن کمتری دارد، که باعث شده کسانی دارای کودکان و حیوانات خانگی هستند بیشتر از این نوع ضد یخ خریداری کنند.

بازدارنده های خوردگی: آب و اتیلن گلیکول (یا پروپیلن گلیکول) به عنوان مواد پایه تولید اکثر ضد یخ های موتور استفاده می شوند، اما افزودنی های مختلف برای جلوگیری از خوردگی برای انواع ضد یخ ها باید استفاده شود. این مواد مختلف بسته به کشور مبدا می توانند متفاوت باشند. به عنوان مثال، خودروهای تولید شده در آسیا از کربوکسیلات ها و فسفات ها به عنوان عوامل ضد خوردگی در ضد یخ موتور خود استفاده می کنند. ضد یخ موتور برای خودروهای آسیایی نمی تواند از سیلیکات به عنوان یک عامل ضد خوردگی استفاده کند. از سوی دیگر، خنک‌کننده خودروهای اروپایی از ترکیبی از سیلیکات‌ها و کربوکسیلات‌ها در ضد یخ موتور برای محافظت در برابر خوردگی استفاده می‌کند.

هر کدام از افزودنی های ضد خوردگی لزوما بر دیگری برتری ندارد. برای حل مسائل در شرایط مختلف از مواد مختلفی استفاده می شود. به عنوان مثال، خودروهای تولید شده در آسیا با مشکلات انتقال حرارت ضعیف مواجه شده اند. در نتیجه، خنک کننده موتور برای اتومبیل های تولید شده در آسیا از خنک کننده های سیلیکات استفاده نمی کند. درعوض، فسفات ها و کربوکسیلات ها نقش ضد خوردگی را پر می کنند. در اروپا، خنک کننده موتور باید مشکل دیگری را حل می کرد. آب سخت حاوی مواد معدنی کلسیم و منیزیم با بازدارنده‌های فسفات موجود در مایع خنک‌کننده موتور واکنش نشان می‌دهد و باعث تشکیل رسوب در موتور خودروها می‌شود. بنابراین، خنک کننده موتور برای اتومبیل های ساخت اروپا حاوی فسفات نیست. در عوض، خنک کننده طراحی شده برای خودروهای اروپایی از سیلیکات و کربوکسیلات استفاده می کند.

تفاوت انواع ضد یخ موتور چیست؟

انواع مختلف خنک کننده موتور به طور خاص برای انواع مختلف وسایل نقلیه طراحی شده است. انواع خنک کننده بر اساس نام و رنگ دسته بندی می شوند. همیشه باید از انواع پیشنهادی برای ماشین خود استفاده کنید. شش نوع خنک کننده موتور عبارتند از:

  1. فناوری افزودنی معدنی IAT

خنک کننده موتور IAT سبز است. از اتیلن گلیکول با سیلیکات و فسفات اضافه شده برای جلوگیری از خوردگی ساخته شده است. این در خودروهای قدیمی تر، معمولاً خودروهایی که قبل از اواخر دهه 1990 در ایالات متحده تولید می شدند، استفاده می شود. به عنوان یک فرمول قدیمی تر، به اندازه برخی از انواع جدیدتر خنک کننده موتور کارآمد نیست. اگر خودروی شما به خنک کننده IAT نیاز دارد، باید آن را شسته و تقریباً هر دو سال یا هر 38000 کیلومتر آن را تعویض کنید. فرمول IAT حاوی سیلیکات است که با مهار اثرات خوردگی از موتور خودروی شما محافظت می کند.

  1. تکنولوژی اسید آلی (OAT )

خنک کننده موتور OAT با پایه پروپیلن گلیکول ساخته شده است. خنک‌کننده موتور با فناوری اسید آلی   (OAT)  معمولاً نارنجی رنگ است، اما می‌تواند در رنگ‌های دیگری مانند سبز تیره باشد. همیشه برچسب را دوبار بررسی کنید تا مطمئن شوید که به طور تصادفی رنگی را که از نوع خنک کننده متفاوت است، نگیرید. این خنک کننده معمولاً با خودروهای تولید شده توسط GM، Saab و VW سازگار است.

برخلاف خنک‌کننده‌های IAT، خنک‌کننده‌های OAT برای خودروهای جدیدتر، معمولاً خودروهایی که در دهه 2000 یا بعد از آن ساخته شده‌اند، طراحی شده‌اند. OAT از اسید آلی برای کمک به محافظت از موتور شما در برابر خوردگی استفاده می کند. به عنوان یک فرمول مدرن تر، خنک کننده OAT فقط نیاز به تخلیه و تعویض هر پنج سال یا هر 75000 کیلومتر را دارد. اغلب، خنک کننده OAT دارای افزودنی های اضافی برای کمک به محافظت از موتور اتومبیل شما است.

  1. فناوری اسید آلی ترکیبی یا هیبریدی (HOAT)

فناوری اسید آلی ترکیبی هیبرید یکی از سه دسته اصلی خنک کننده موتور است و دارای چندین زیرمجموعه است. ضد یخ (HOAT) به طور سنتی زرد بود. اکنون در رنگین کمانی از رنگ ها موجود است. می توانید ضد یخ (HOAT) را در رنگ های زرد، نارنجی، سبز، صورتی و آبی پیدا کنید. برای اطمینان از انتخاب ضد یخ (HOAT) مناسب، به جای رنگ مایع، به نام برند نگاه کنید.

فرمول (HOAT) ترکیبی از فرمول (OAT) و فرمول (IAT) است. HOAT از سیلیکات و اسید آلی برای محافظت از موتور و مبارزه با خوردگی استفاده می کند. باید در فاصله زمانی مشابه خنک کننده OAT تعویض شود: هر پنج سال در هر 75000 کیلومتر است. اگر خودروی فورد، کرایسلر یا اروپایی دارید، احتمالاً از خنک کننده HOAT استفاده می کند.

  1. (HOAT)

(HOAT) بدون فسفات معمولا فیروزه ای رنگ است. این فرمول بدون (NAP)، ساخته شده با اتیلن گلیکول، حاوی بازدارنده های خوردگی آلی و معدنی برای محافظت از موتور شما است. حاوی فسفات‌هایی مانند نیتریت، نیترات و بورات نیست. همچنین یک فرمول کم سیلیکات است.

HOAT بدون فسفات را می توان با BWW، ولوو، تسلا، مینی، آئودی، جگوار، مرسدس بنز، پورشه، رولز رویس، ساب، فولکس واگن و بسیاری از انواع دیگر خودروها استفاده کرد. فرمول بدون فسفات با در نظر گرفتن ایمنی واشر و مهر و موم خودرو شما ساخته شده است

  1. HOAT فسفاته

HOAT فسفاته شده از فسفات ها و اسیدهای آلی برای جلوگیری از خوردگی قطعات موتور شما استفاده می کند. مایع خنک کننده معمولاً صورتی یا آبی است.

خنک کننده فسفاته HOAT معمولاً برای استفاده در خودروهای تولید شده در آسیا مانند خودروهای کیا، هوندا، هیوندای، نیسان و تویوتا توصیه می شود. به دلیل مسائل مربوط به انتقال حرارت، خودروسازان آسیایی نیاز به استفاده از این نوع خنک کننده دارند. مایع خنک‌کننده به جای سیلیکات، از کربوکسیلات و فسفات‌ها استفاده می‌کند تا از عملکرد خورنده در موتور خودروی شما جلوگیری کند.

  1. HOAT سیلیکاته

HOAT سیلیکاته معمولاً با رنگ بنفش پر جنب و جوش آن قابل تشخیص است. از سیلیکات ها و اسیدهای آلی برای مهار عملکرد خورنده در موتور شما استفاده می کند. فرمول آن عاری از نیتریت ها، نیترات ها، فسفات ها، بورات ها، آمین ها و ایمیدازول است. در عوض، از فناوری سیلیکات و ارگانیک استفاده می کند.

این خنک کننده در صورت استفاده سبک به مدت پنج سال یا 230000 کیلومتر محافظت می کند. در مورد کاربردهای سنگین، این فرمول به مدت سه سال یا 450000 کیلومتر محافظت می کند. سیلیکات HOAT یک خنک کننده موتور درجه یک است که در خودروهایی مانند مرسدس بنز، آئودی، فولکس واگن، پورشه، بنتلی و لامبورگینی استفاده می شود.

اگر به تعمیر و نگهداری مایع خنک کننده موتور DIY متعهد هستید، مطمئن شوید که مایل ها و زمان خود را پیگیری می کنید. تعمیر و نگهداری پیشگیرانه یعنی ماشین شادتر، راننده شادتر و کیف پول شادتر.

بهترین  ضد یخ برای ماشین من چیست؟

بهترین مایع خنک کننده موتور برای خودروی شما به نوع خودرو، سن و محل ساخت بستگی دارد. دانستن برند و مدل و سال وسیله نقلیه خود به شما در انتخاب مایع خنک کننده مناسب کمک می کند. انتخاب محصول اشتباه می تواند منجر به عملکرد ضعیف یا خرابی فوری موتور شود. این نکات را دنبال کنید تا مطمئن شوید که انتخاب درستی دارید

رنگ را بررسی کنید

رنگ های مختلف مایع خنک کننده با سازگاری خودروهای مختلف مرتبط است. به عنوان مثال، خنک کننده IAT به طور معمول سبز و خنک کننده HOAT معمولاً فیروزه ای است. اما، به خاطر داشته باشید که رنگ همیشه نشانگر دقیق مایع خنک کننده مناسب برای ماشین شما نیست. برندهای دیگری نیز برای انواع خودروهای خاص و کشور مبدا طراحی شده اند که می توانند رنگ های متنوعی داشته باشند که ممکن است گیج کننده باشد. از رنگ به عنوان یک راهنما استفاده کنید، اما همیشه حتما بطری را بخوانید تا سازگاری مایع خنک کننده با خودروی خود را تأیید کنید.

به دفترچه ماشین رجوع کنید

دفترچه راهنمای مالک خودرو شما اطلاعات زیادی را ارائه می دهد. این به شما می گوید که بهترین نوع مایع خنک کننده برای استفاده در خودروی شماست. اگر نسخه ای از کتابچه راهنمای مالک خود ندارید، به احتمال زیاد می توانید اطلاعات مورد نیاز خود را به صورت آنلاین پیدا کنید. فرمول های پیشنهادی در نمایندگی شما و دفترچه راهنمای مالک شما احتمالاً مورد تایید سازنده تجهیزات اصلی ( (OEM) هستند، اما احتمالاً معادل های پس از فروش نیز وجود دارد که می توانید از بین آنها انتخاب کنید.

آب را فراموش نکن

هنگامی که در حال تعویض مایع خنک کننده ماشین خود هستید، همیشه بطری را بخوانید تا ببینید آیا این فرمول باید با آب مخلوط شود یا خیر. برخی از انواع مایع خنک‌کننده را می‌توان مستقیماً بدون هیچ افزودنی در سیستم خودرو ریخت، اما انواع دیگر به گونه‌ای طراحی شده‌اند که 50/50 مخلوط با آب باشند. آب لوله کشی نرم شده این کار را انجام می دهد

عملکرد ماشین شما برای شما مهم است، بنابراین هنگام اندازه گیری نسبت دقیق باشید. ایجاد یک خنک کننده که یا خیلی ضعیف یا خیلی قوی باشد می تواند منجر به عملکرد ضعیف شود. نوع خودروی شما ممکن است تعیین کند که بهتر است از قبل رقیق شده یا خنک کننده ای که می توانید خودتان آن را رقیق کنید.

اگر در شرایط اضطراری قرار گرفتید، در اینجا یک نکته سریع وجود دارد. اگر سطح مایع خنک‌کننده خودرو پایین است، می‌توانید از آب برای رسیدن به نزدیک‌ترین فروشگاه خودرو یا پمپ بنزین استفاده کنید.

چگونه می توانم به بهترین وجه از موتور خودروی خود محافظت کنم؟

خودروی شما به هر مایع خنک‌کننده‌ای که نیاز دارد، می‌توانید به محصولات آزمایش‌شده و مورد اعتماد Hy-per Lube اعتماد کنید تا به افزایش حفاظت و عملکرد موتور کمک کند. ما با ضمانت 100 درصد رضایت در کنار محصولات خود ایستاده ایم و در زمینه سیستم های خنک کننده و روغن کاری نامی شناخته شده در صنعت هستیم. محصولات خنک کننده ما عبارتند از:

  1. Hy-per Cool Radiator Cleaner and Super Flush

Hy-per Cool Radiator and Super Flush یک فرمول حرفه ای است که با تمام موتورهای بنزینی و دیزلی سازگار است. مایع خنک کننده می تواند با خیال راحت موتور شما را ظرف 30 دقیقه تمیز کرده و از آن محافظت کند. فرمول سنگین برای استفاده در تمام قطعات سیستم خنک کننده، از جمله پلاستیک و آلومینیوم، ایمن است. رادیاتور Hy-per Cool و Super Flush به طور موثر زنگ زدگی، رسوب، باقی مانده و لحیم کاری را از بین می برد.

برخلاف بسیاری از خنک‌کننده‌ها، فرمول ما حاوی روان کننده‌های پمپ آب و بازدارنده‌های خوردگی است که به تمیزتر شدن موتور شما کمک می‌کند. این فرمول یک راه حل موثر است، چه نیاز به شستشوی سبک موتور داشته باشید یا یک تمیز کردن کامل. استفاده از Hy-per Cool Radiator Cleaner و Super Flush یک فرآیند ساده با چند مرحله است. یک بطری منفرد سیستم هایی به بزرگی 16 لیتر را درمان می کند.

توجه داشته باشید، اگر خودروی شما با قطعات جدیدتر یا متفاوت‌تر مجهز شده باشد، این می‌تواند بر نوع مایع خنک‌کننده مورد نیاز آن تأثیر بگذارد. همیشه تحقیقات خود را انجام دهید تا مطمئن شوید که خودروی شما در بهترین حالت ممکن نگهداری می شود.

0

دسته‌بندی: مقالات روغن خودرویی
  • روغن موتور:

روغن موتور یا روان کننده موتور هر کدام از موادی است که از روغن های پایه با افزودنیهای مختلف ، به ویژه افزودنیهای ضد سایش ، مواد تمیزکننده ،مواد پراکنده کننده و روغنهای چند درجه ای که بهبود دهنده شاخص ویسکوزیته است تشکیل شده می شود. روغن موتور برای روانکاری موتورهای احتراق داخلی استفاده می شود. عملکرد اصلی روغن موتور کاهش اصطکاک و سایش قطعات متحرک و پاکسازی موتور از لجن (یکی از عملکردهای پراکنده کننده) و تمیز کردن و جلا دادن (شوینده ها) است. همچنین اسیدهای ناشی از سوخت و اکسیداسیون روان کننده (مواد شوینده) را خنثی می کند ، آب بندی حلقه های پیستون را بهبود می بخشد و با انتقال حرارت از قطعات متحرک موتور را خنک می کند. روغن  یا روان کننده موتور یک لایه جداکننده بین سطوح قطعات متحرک مجاور ایجاد می کند تا تماس مستقیم بین آنها را به حداقل برساند ، حرارت اصطکاکی را کاهش داده و سایش را کاهش می دهد ، بنابراین از موتور محافظت می کند. در هنگام استفاده ، روغن موتور حرارت را از طریق رسانایی هنگام عبور از موتور منتقل می کند. علاوه بر اجزای اساسی فوق الذکر ، تقریباً همه روغن های روان کننده حاوی افزودنی های بازدارنده ی خوردگی و اکسیداسیون هستند. روغن موتور ممکن است فقط از یک پایه روان کننده در مورد روغن غیر شوینده یا یک پایه روان کننده به همراه مواد افزودنی برای بهبود قابلیت شستشوی روغن ، عملکرد فشار شدید و توانایی جلوگیری از خوردگی قطعات موتور تشکیل شده باشد.

روغنهای موتور با استفاده از روغنهای پایه متشکل از هیدروکربنهای نفتی ، پلی آلفاولفینها   (PAO)  یا مخلوط آنها در نسبتهای مختلف ترکیب می شوند ، گاهی اوقات تا 20 درصد وزنی استرها برای حل شدن بهتر مواد افزودنی استفاده می شوند.

درجه گرانروی:

انجمن مهندسان خودرو (SAE)  یک سیستم کد عددی برای درجه بندی روغن های موتور با توجه به ویژگی های ویسکوزیته آنها ایجاد کرده است. اعداد ویسکوزیته اصلی همه تک درجه بودند ، به عنوان مثال. روغن موتور معمولی SAE 30  بود. این به این دلیل است که همه روغن ها هنگام گرم شدن رقیق می شوند، بنابراین برای به دست آوردن ضخامت فیلم مناسب در دمایی که موتور در حال کار کردن است، تولیدکنندگان روغن باید با روغن غلیظ شروع کنند. این بدان معناست که در هوای سرد، راه اندازی موتور دشوار است زیرا روغن بسیار غلیظ است. با این حال ، فناوری افزودنی روغن معرفی شد که اجازه می داد روغن ها با سرعت کمتری رقیق شوند (یعنی شاخص ویسکوزیته بالاتری را حفظ کنند). این اجازه می دهد تا ابتدا یک روغن رقیق انتخاب کنید ، به عنوان مثال ” 30W-15″ SAE ، محصولی که مانند SAE 15 در دماهای سرد (15 w برای زمستان) که مانند SAE 30 در 100 درجه سانتی گراد (212 درجه فارنهایت) عمل می کند.

اما اهداف SAE چه بود؟
اول اینکه محصولات در تمام دنیا دارای ویژگی یکسان یاشند و دوم اینکه ویسکوزیته روغن در دمای استارت و کار پایدار بماند این عدد SAE از صفر شروع شده و تا 60 می تواند محدوده ویسکوزیته داشته باشد که هرچه از صفر به سمت 60 حرکت کنیم روغن غلیظتر می شود. روغنها ز لحاظ SAE به مونوگرید ( تک درجه) و مالتی گرید (چند درجه) تقسیم می شوند. در جدول زیر ما شرایط دمایی مونوگریدها را مشخص کردیم:

SAE 10W : -25 *** 0
SAE 20W : -10 *** 10
SAE 30W : -5 *** 35
SAE 40W : 10 *** 45
درجه سانتی گراد.

روغنهای مالتی گرید به روغن هایی که با 2 عدد نمایش داده می شوند گفته می شود.
SAE 20W-50, SAE 15W-40, SAE 10W-30 به این روغنها اصطلاحا روغن های اتومات گفته می شود. عدد آبی میزان ویسکوزیته روغن موتور در زمان استارت ( دمای کم) موتور خودرو را بیان می کند. به دلیل پایین بودن این عدد روغن رقیق است و سریع به داخل قطعات سرد سرایز می شود. عدد قرمز رنگ نشان دهنده ویسکوزیته روغن در زمان کار (دمای بالا ) موتور خودرو و قطعات آنرا بیان میکند. به دلیل بالا بودن ویسکوزیته روغن غلیظتر است و به همین دلیل با وجود گرمای موتور لایه محافظ روغن به خوبی روی قطعات شکل میگیرد.

0