دسته: مقالات چسب

دسته‌بندی: مقالات چسب

چسب های و درزگیر سیلیکونی:

یکی از بزرگترین خانواده چسبها، چسبهای سیلیکونی است تنوع چسبهای سیلیکونی به حدی بالاست که بسته به نوع محیط و یا نوع کاربرد می توان چسب سیلیکونی خاص همان را تهیه کرد. چسب های سیلیکونی یا همان درزگیرهای سیلیکونی محصولات تک جزئی هستند که آماده استفاده هستند و نیاز به آماده سازی جهت استفاده ندارند. درزگیرهای سیلیکونی در برابر رطوبت و هوای محیط شروع به خشک شدن می کنند به این ترتیب ابتدا لایه ی بیرونی و سطح شروع به خشک شدن کرده و خشک شدن تا لایه های درونی ادامه خواهد شد. پس از خشک شدن چسبهای سیلیکونی حالت لاستیکی پیدا کرده که بسته به سختی و کیفیت چسب انعطاف پذیری متفاوتی خواهند داشت. چسب و درزگیرهای سیلیکونی از یک روغن پایه پلی دی متیل سیلوکسان، معرفهای خشک شدن،پر کننده ها و افزودنی ها تشکیل شده است.

ویژگی مشترک یا کلی چسب و درزگیرهای سیلیکونی: مقاومت خوب در برابر اشعه ماورا بنفش (UV)، انعطاف پذیری در یازه دمایی زیاد ( 40- تا 150+ درجه سانتی گراد)، ثابت بودن حجم و در برابر تنش و کرنش و دماهای بالای محیط و مناسب برای محیط های بیرونی و خارجی با عمر مفید بسیار طولانی.

چسب و درزگیرهای سیلیکونی به دلیل رنج وسیعی از کاربرد می توان آنها را در :

درزگیر بهداشتی

درزگیرهای ساختمانی عمومی

آب بندی شیشه ، پنجره ها و درها

درزگیری در برابر هوا

درزگیر سنگ طبیعی

چسب آکواریوم

چسب و درگیر دما بالا و مقاوم در برابر آتش

چسب و درزگیر برای محیط های تماس با غذا

به کار برد. که توضیحات کاملی در همین فصل برای هر یک از کاربردهای فوق خواهین داشت.

 

درزگیرهای بهداشتی یا سنتری: این مدل از چسب و درزگیرهای سیلیکونی تک جزئی پایه استوکسی بوده که در برابر رطوبت و دمای محیط خشک می شوند از ویژگی بارز این محصول که نسبت به سایر درزگیرهای سیلیکونی متفاوت می کند داشتن استاندارد و مقاومت در برابر کپک و باکتری بوده که از این حیث این درزگیر را منحصرا جهت استفاده در اتاق تمیزها و صنایع بهداشتی و دارویی قرار میدهد.

0

دسته‌بندی: مقالات چسب

چسبهای آناروبیک

همانطور که از نام این دسته چسبها پیداست برخلاف اکثر چسبها که در معرض هوا و حضور اکسیژن شروع به خشک شدن میکنند این دسته از چسبها تک جزئی و بی هوازی بوده یعنی در عدم حضور اکسیژن شروع به خشک شدن می کنند. البته این امر در حضور یون فلزی صورت میگیرد یعنی در حضور فلز شروع به سخت شدن می کنند. به همین دلیل چسبهای آناروبیک از دو جز تشکیل شده است: یک جز به نام مونمر که بیش از 95 درصد مواد تشکیل دهنده را می سازد و جز دوم کاتالیزور اتصال به فلز که حدود 5 درصد آن را تشکیل میدهد.

اما چسبهای آناروبیک به سه دسته: قفل کننده، نگهداره و واشرساز تقسیم می شوند که بطور کامل هر یک از این دسته بندی ها را توضیح خواهیم داد

  • قفل کننده ( Threadlockers) :

پیج و مهرها در صنایع کاربرد بسیار زیادی دارند و بر حسب نوع بکارگیری آنها در مکانهای مختلف از اهمیت ویژه ای جهت نگهداری سطوح ها برخوردار است. اما اکثر پیچ مهرها در اثر ارتعاش، حرارت و ضربه های متوالی به مرور زمان امکان خراب شدن و باز شدن را دارند.

چسبهای قفل رزوه یا Threadlockers راه حل کامل این ایراد بزرگ و مهم هستند. چسبهای آناروبیک به صورت مایع بوده و بین پیچ و مهره اعمال می شود که با سفت کردن مهره و پیچ با یکدیگر وارد فضای ریز خالی بین دو سطح شده و بعد از خشک شدن یک پیوند قوی بین آنها ایجاد کرده که به راحتی باز نمی شوند و از شل شدگی نیز جلوگیری می کنند.

چسبهای قفل رزوه می توانند از خرابی های پرهزینه جلوگیری کنند و هزینه تعمیرات و نگهداری را کاهش دهند. چسبهای قفل کننده یا همان قفل و رزوه با توجه به درجه سختی یا بازشوندگی و همچنین میزان تحمل درجه حرارت به انواع مختلف تقسیم میشوند. که از انواع آنها می توان به:

Loctite 243, Loctite 222, Loctite 270, Loctite 262…

Loxeal 55-03, Loxeal 24-18, Loxeal 83-54, Loxeal 55-04

و سایر کدها از برندهای مختلف اشاره کرد

  • نگهدارنده ها ( Retaining)

به عنوان خانواده ی دیگر چسب های آناروبیک نگهدارنده ها معرفی میشوند که وظیفه اصلی این چسبها جهت مونتاژ دقیق قطعاتی که تحت پرس قرار میگیرند و بعد از آن در معرض ارتعاش و لغزش قرار دارند استفاده میشود ( مانند شفت و میله های استوانه که از بلبرینگ ها عبور میکنند). چسبهای آناروبیک نگهدارنده علاوه بر پرکردن فضاهای خالی بین سطوح، پیوند بسیار قوی نیز بین سطوح ایجاد می کند. این محصولات در طیف وسیعی از اجزای مکانیکی و همچنین برای بلبرینگ ، شفت و آسترهای سیلندر استفاده می شود ، ترکیبات نگهدارنده بیشتر در صنایع خودرو و ماشین آلات سنگین بکار میروند. با این حال ، آنها همچنین می توانند در هر صنعتی که چسبندگی فلز به فلز برای قطعات متحرک مورد نیاز است ، مورد استفاده قرار گیرند. علاوه بر این ، نگهداری ترکیبات به تولیدکنندگان کمک می کند تا از ماشینکاری غیر ضروری طیف وسیعی از اجزای مکانیکی در طول MRO اجتناب کنند. دلایل متعددی وجود دارد که ممکن است ترکیبات نگهدارنده با مقاومت الکتریکی بالا نسبت به سایر روشهای اتصال و چسبندگی انتخاب شوند و مزایای آن به دلایل مشخصی است. در ماشینهای متحرک ، هر نوع سطوحی که تحت تنش قرار می گیرد و دارای سطح با چسبندگی کمی است یافت می شود. برای چسباندن این سطوح با یکدیگر  می تواند از چسبهای آناروبیک نگهدارنده استفاده کرد. علاوه بر این ، هر جزء که در معرض فرسایش قرار دارد و منجر به خوردگی می شود، می تواند از این چسبها برای کاهش سایش و خرابی احتمالی در حین کار استفاده کرد.

از جمله نگهدارنده ها می توان:

Loctite 638, Loctite 648, Loctite 660, Loctite 620,…

Loxeal 85-21, Loxeal 83-21, Loxeal 89-51,…

و سایر کدها از سایر برندها نیز نام برد

  • واشرسازهای آناروبیک ( Gasketmaker)

واشرسازهای آناروبیک نوعی از خانواده واشرساز هستند که در خلا و حضور یون فلزی خشک می شوند. با توجه به حضور یون فلزی از این محصول در آب بندی سطوح فلنج فلزی، فولادی و استیل استفاده می شود. از واشرسازهای آناروبیک در بین سطوحی که کاملا صاف هستند و افزایش حجم ناشی از استفاده از چسب باعث ایراد در کار شود، به مقدار لایه ای نازک استفاده می کنند.

Loctite 518, Loctite 573, Loctite 574, Loctite 510

Loxeal 58-31, Loxeal 28-10, Loxeal58-14, Loxeal 59-10

0