روغن زنجیر

دسته‌بندی: مقالات روغن صنعتی

زنجیرها یکی از مهمترین ابزار و عناصر جهت انتقال نیرو هستند، طول عمر و عملکرد یک رنجیر به طور قابل توجهی به روغنکاری اولیه و همچنین روغنکاری در سرویس های دوره ای آن بستگی دارد. بنابراین روغنکاری زنجیرها باعث افزایش طول عمر زنجیر و کاهش سایش خواهد شد. زنجیرها دائما تحت فشار هستند به عنوان مثال حمل و نقل، نوار نقاله، در صنایع خودرو و…. همگی این صنایع زنجیر بیشتر از  سایر ابزار تحت فشار قرار دارد، بنابراین نوع روانکاری که استفاده می شود بسیار حائز اهمیت است. زنجیرهای شما باید حتی در شرایط فشار زیاد نیز به طور مطمئن عمل کنند. شما همچنین انتظار دارید که آنها فقط با حداقل زمان خرابی مدت زیادی دوام بیاورند. بنابراین انتخاب روان کننده مناسب بسیار مهم است – چه برای روانکاری اولیه توسط تولید کننده زنجیره و چه برای روانکاری در حین کار. روان کننده ها  برای زنجیر تنها یک هزینه اولیه هستند، اما اثرات آن در جلوگیری از هزینه های ثانویه می تواند فوق العاده باشد.

زنجیره ها طیف وسیعی از کاربردها را ارائه می دهند ، به عنوان مثال به عنوان حمل و نقل ، رانندگی ، کنترل یا بلند کردن. بسته به نوع مورد استفاده ، آنها در طرح های مختلف وجود دارند ، به عنوان مثال. به عنوان غلتک ، بوش ، پین یا زنجیر دندانه دار معکوس. زنجیره غلتکی به دلیل همه کاره بودن رایج ترین طرح زنجیره ای است.

روش های محافظت از زنجیر

عمر زنجیره بستگی به شرایط روغن کاری دارد. علت اصلی سایش، فرسایش مواد از سوزن ها و پین هایی است که حلقه های زنجیر را به هم متصل می کنند. این باعث می شود که زنجیره ها در طول عمر مفید آنها کمتر شوند. علاوه بر اصطکاک و شرایط روانکاری در پیوندهای زنجیره ای، پارامترهای تعیین کننده سرعت سایش زنجیره های غلتکی، فشار سطح بین پین و بوش ، سرعت زنجیره ، مقاومت در برابر سایش مواد پین و بوش و هندسه محرک زنجیره ای  بستگی دارد(گام ، تعداد دندانه های چرخ دنده ، نسبت انتقال ، فاصله مرکز).

ویژگی های یک روغن زنجیر خوب
با توجه به این چالش ها، روان کننده ها برای زنجیرها باید دارای قدرت جذب فشار بالا به ویژه ویژگی های ضد سایش موثر باشند تا بتوان با وجود شرایط اصطکاک مخلوط ، سایش را در حداقل مجاز نگه داشت.
بسته به کاربرد خاص آنها ،روغن زنجیرها باید شرایط زیر را داشته باشند:
– حفاظت در برابر خوردگی
– ویژگیهای خیس شدن و پخش خوب
– چسبندگی بالا
– مقاومت حرارتی بالا
– قابلیت حل شدن در روانسازها
– تمایل کم به تبدیل شدن فراورده های کربن
– قابلیت استفاده در دمای پایین
– مقاومت متوسط
معیارهای انتخاب اضافی ممکن است شامل موارد زیر باشد:
-الزامات درجه غذایی (H1 ، ISO 21469)
-سازگاری با محیط زیست (به سرعت تجزیه پذیر)
– کاهش صدا

روان کننده مناسب از زنجیرهای شما در برابر سایش زودرس محافظت می کند و عمر طولانی تری را به دست می آورد. که از جمله روغنهای زنجیری که شرکت پاک شیمی مهام به شما مشتریان عزیز ارائه خواهد داد شامل:

Kluber Klüberfood NH1 CH 6-120 SUPREME
Kluber Klüberfood NH1 CH 2-220 Plus
Kluber HOTEMP SUPER N PLUS
Kluber HOTEMP SUPER CH 2-100
Castrol LubeCon Series SYN 150
Castrol LubeCon Series 525
Castrol LubeCon Series 663