روغن ترانس

دسته‌بندی: مقالات روغن صنعتی

روغن تزانسفورمر: روغن ترانسفورماتور یا روغن عایق روغنی است که در دمای بالا پایدار بوده و از ویژگی های عایق الکتریکی عالی برخوردار است. از روغن ترانس در ترانسفورماتورهای غرق در روغن استفاده می شود، برخی از ترانس ها دارای اخازن های ولتاژ بالا هستند، مانند مخازن بالاست ( ballast ) لامپ ها فلئورسنتی و برخی از انواع سوئیچ ها و قطع کننده های ولتاژ بالا استفاده می شود. وظایف روغن ترانس عایق بندی ، جلوگیری از تخلیه الکتریکی و به عنوان یک ماده خنک کننده است. روغنهای ترانسفورمر یا ترانس اغلب پایه معدنی هستند اما با توسعه این صنعت امکان تولید روغنهای ترانس سنتزی نیز فراهم خواهد شد.

وظایف اصلی روغن ترانسفورماتور عایق کاری و خنک کردن ترانسفورماتور است. بنابراین باید استحکام دی الکتریک، رسانایی حرارتی و پایداری شیمیایی بالایی داشته باشد و باید این خواص را زمانی که برای مدت طولانی در دماهای بالا نگه داشته شود، حفظ کند. مشخصات معمول عبارتند از: نقطه اشتعال 140 درجه سانتیگراد یا بیشتر، نقطه ریزش 40- درجه سانتیگراد یا کمتر، ولتاژ شکست دی الکتریک 28 کیلو ولت (RMS) یا بیشتر. برای خنک کاری بهتر روغن ترانسفورمر در ترانسهای با قدرت بالا مخزن پر از روغن ممکن است دارای رادیاتورهای خارجی باشد که روغن از طریق آن با همرفت طبیعی به گردش در می آید. ترانسفورماتورهای قدرت با ظرفیت هزاران کیلوولت آمپر ممکن است دارای فن خنک کننده، پمپ روغن و حتی مبدل های حرارتی روغن به آب نیز باشند.

برای خشک کردن ترانسفورماتورهای قدرت تحت فرآیندهای طولانی با استفاده از خود گرمایش الکتریکی، اعمال خلاء یا هر دو  آنها استفاده می کنند، تا اطمینان حاصل شود که ترانسفورماتور قبل از وارد شدن روغن عایق کاملاً عاری از بخار آب است. این امر به جلوگیری از تشکیل کرونا (یک تخلیه الکتریکی است که در اثر یونیزاسیون سیالی مانند هوای اطراف یک هادی حامل ولتاژ بالا ایجاد می شود) و متعاقب آن شکست الکتریکی تحت بار کمک می کند.

ترانسفورماتورهای غرق در روغن داری محافظ یا  conservator  (مانند مخزن روغن) ممکن است دارای رله آشکارساز گاز (رله بوخهولز) باشند. این وسیله ی ایمنی تجمع گاز در داخل ترانسفورماتور را به دلیل وجود کرونا، گرمای بیش از حد و یا قوس الکتریکی داخلی تشخیص می دهد. با تجمع آهسته گاز یا افزایش سریع فشار، این دستگاه‌ها می‌توانند یک مدارشکن محافظ را خاموش کنند تا برق را از ترانسفورماتور خارج کنند. ترانسفورماتورهای بدون محافظ معمولاً مجهز به رله های فشار ناگهانی هستند که عملکردی مشابه رله بوخهولنز دارند.

 

Kandelweg Umspanner

انواع روغنهای ترانس

  •  روغنهای ترانس معدنی: 

روغنهای معدنی به طور گسترده در صنعت مورد استفاده قرار میگیرند و روغنهای پایه معدنی در ترانسفورمر بطور معمول موثر بوده و مورد استفاده قرار میگیرند اما روغنهای ترانسفورمر پایه معدنی دارای معایبی هستند که یکی از آنها نقطه اشتعال نسبتا پایین آن در مقابل برخی جایگزین ها است. اگر ترانسفورماتور روغن معدنی نشت کند، به طور بالقوه می تواند آتش سوزی ایجاد کند. قوانین آتش نشانی اغلب مستلزم آن است که ترانسفورماتورهایی که در داخل ساختمان استفاده می شوند از ترانسفورماتورهای نوع خشک بدون مایعات استفاده کنند. به همین دلیل اگر هم در داخل محیط خانه یا محوطه بسته قرار باشد از ترانسفورماتور روغنی استفاده شود از استرهای طبیعی و مصنوعی پنتااریتریتول تترا اسید چرب به عنوان یک جایگزین رایج برای روغن معدنی، به ویژه در کاربردهای پرخطر به دلیل نقطه آتش بالا که می تواند بیش از 300 درجه سانتیگراد باشد را تحمل کند، استفاده می شود.

موجود شامل:

Shell Diala

Nynas STANDARD GRADES

NYTRO LIBRA (IEC 60296, ED. 5) – STANDARD GRADE

NYTRO TAURUS (IEC 60296) ED. 5) – STANDARD GRADE

Mobilect 39

می شوند.